"Kształcenie uczniów zdolnych" Tadeusz Lewowicki

Recenzja książki Tadeusza Lewowickiego pt. ,,Kształcenie uczniów zdolnych” Wydawnictwa Szkolnego i Akademickiego
Tadeusz Lewowicki jest znanym i cenionym kreatorem nowych nurtów w dydaktyce i pedeutologii. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, a jedną z nich jest “Kształcenie uczniów zdolnych” – praca wydana w 1980 roku. Jest to doskonały wstęp do poznania pojęcia zdolności, teorii zdolności oraz zasad kształcenia uczniów zdolnych.
Praca składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera m. in. rys historyczny zdolności oraz dotychczasowe koncepcje kształcenia zdolnych. Kumuluje również w osobnym rozdziale najważniejsze definicje zdolności i ich zróżnicowanie, teorie zdolności oraz pojęcie “ucznia zdolnego”. Pierwsza część jest stworzona w bardzo przystępny i zrozumiały dla czytelnika sposób.
Druga część dzieła podejmuje temat kształcenia uczniów zdolnych, w tym: sposoby kształcenia, wzbogacanie treści programowych, różnicowanie poziomu trudności i przede wszystkim kształtowanie myślenia twórczego i oryginalnego. Właśnie ten ostatni rozdział polecam szczególnie, ponieważ w treściwy i zrozumiały sposób zakreśla temat kształcenia “do twórczości”.
Lektura “Kształcenia uczniów zdolnych” była przyjemnością i wprowadziła mnie w “świat zdolności” w sposób jakiego oczekuje się od tego typu prac naukowych.


Autorem tego wpisu gościnnego jest Klaudia Korzeń.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

24 − = dwadzieścia trzy

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.