Start

Na początek…

W życiu chodzi o to, aby nie siedzieć w miejscu. Na starcie pomogę Wam zrozumieć strukturę tej strony.

To jest szybki start, wprowadzenie w podstawowe funkcje portalu, na przykładzie wersji wyświetlanej na dużym ekranie (jak w przypadku komputera stacjonarnego). Obie wersje strony, przystosowane do obsługi urządzeń mobilnych, mają nieco inaczej zorganizowaną przestrzeń ekranu. Menu jest zwinięte do małego paska, rozwijanego po kliknięciu, a sekcje kolumnowe układane są jedna pod drugą, zamiast obok siebie. Treść we wszystkich przypadkach jest ta sama.

Patrząc w pionie, strona podzielona jest na trzy zasadnicze sekcje, zawierające dalsze, drobne elementy, linki, bannery, teksty, grafiki, czy co tam jeszcze się znajdzie.

Platforma PZI, jako całość.

Cała strona jest w błękitnych barwach, stanowiących tło i akcenty. Na nich wyświetlane są ważniejsze bloki tekstu, przyciski i inne elementy, zazwyczaj posiadające białe tło. Podobnie, jeśli wśród czarnego tekstu znajdziecie błękitny fragment – najprawdopodobniej jest to odnośnik do innych treści, czy to w obrębie Platformy, czy innego portalu w Internecie. Staram się, aby każdy odnośnik otwierany był w nowej zakładce lub w nowym oknie przeglądarki, w każdym razie każdy odnośnik zewnętrzny.

Sekcja górna: nagłówek i górne menu

W błękitnej sekcji zajmującej niemal całą górę strony, znajduje się duży logotyp Platformy, który jest jednocześnie odnośnikiem do strony startowej Platformy, tej która ładuje się po wpisaniu adresu URL.

Poniżej, na białym tle znajduje się menu nawigacyjne. Każdy element menu jest klikalny, niektóre dodatkowo (bez kliknięcia) są rozwijane, pokazując dalsze elementy nawigacji. Menu to podświetla na błękitno element nawigacji (nazwa strony, kategoria), do którego przypisany jest aktualnie przeglądany artykuł lub strona.

Opis menu

  • Ikona domku – przenosi, podobnie jak logotyp, do głównej strony serwisu. Strona ta ładuje się kiedy wpiszemy adres Platformy bezpośrednio w oknie przeglądarki.
  • Start – strona, na której aktualnie jesteś, instrukcja obsługi całej Platformy.
  • O Platformie – strona zawierająca głównie historię powstania i działalności Platformy, ale także menu, gdzie znajdziesz regulamin użytkowania, politykę prywatności i inne istotne dokumenty związane z działalnością Platformy.
  • Aktualności – lista artykułów dotyczących głównie technicznych aspektów działalności Platformy, podsumowania roku, informacje o nadchodzących wydarzeniach, w których Platforma bierze udział, cokolwiek “technicznego” związanego z Platformą.
  • Artykuły – lista wszystkich umieszczonych na Platformie artykułów, poukładana według kolejności dodawania, jest to także menu dające dostęp do dodatkowych kategorii wpisów, m.in. dotyczących programowania i recenzji. Jest to drzewo, w którym można dość precyzyjnie określić tematykę, która nas interesuje.
  • Multimedia – podobnie jak artykuły jest to spis artykułów ściśle związanych z multimediami umieszczanymi na Platformie i w innych serwisach, z którymi Platforma współpracuje, jak choćby kanał na Youtube. Także tu jest możliwość wejścia głębiej i zawężenia kategorii do m.in. prezentacji czy nagrań wideo.
  • Narzędzia – stosunkowo nowa sekcja, zawierająca odnośniki bezpośrednie do narzędzi, które udostępnia Platforma. Nazwa odnośnika jest jednocześnie spisem artykułów dotyczących narzędzi, ale nie każde narzędzie ma swój dedykowany artykuł.
  • Szkolenia – tak jak poprzednio, odnośnik do listy i menu zawierające dalsze kategorie, tj. webinary i kursy. Dla osób zaczynających przygodę z Platformą polecam szczególnie bezpłatny kurs dla początkujących użytkowników Platformy.

Sekcja środkowa: treść

W zależności od miejsca, w którym przebywasz, w tej części będzie wyświetlony jakiś wpis lub lista wpisów. Czy to artykuł, czy informacja prawna, czy spis artykułów w danej kategorii. Pod artykułem, zazwyczaj będzie wyświetlony specjalna wtyczka do komentowania (Disqus). Być może już ją znasz, na pewno ułatwia mi pilnowanie, co to tam ludzie wypisują i czy aby na pewno nie jest to jakaś reklama, czy inny spam.

Z kolei po prawej stronie w wersji desktopowej, a poniżej komentarzy w wersji mobilnej będzie tzw. sidebar. Pasek boczny, na którym podrzucam garść dodatkowych informacji, czasem jakąś reklamę, czy możliwość zalogowania się do serwisu. Jeśli będę miał kiedyś jakieś super oferty, z których będzie warto skorzystać – zapewne info wyląduje właśnie gdzieś tam.

Jedną z ważniejszych funkcji paska bocznego jest wyszukiwanie treści wewnątrz Platformy. Specjalne pole “szukaj”, po wpisaniu poszukiwanej frazy przygotuje spis artykułów nawiązujących do tematu wpisanego w polu wyszukiwania.

Sekcja dolna: stopka i dolne menu

Sekcja dolna, podobnie jak środkowa, podzielona jest na kilka mniejszych elementów. Przez całą jej szerokość rozciąga się pomocnicze menu nawigacyjne zawierające szybkie odnośniki do najważniejszych z punktu widzenia prawa części strony. Nieco powyżej znajdują się segmenty zawierające wyciąg z ostatnich komentarzy, wpisów czy chmura tagów, użytych na stronie.

Na samym końcu opisu znajduje się magiczny przycisk powrotu na górę strony, znajdujący się zazwyczaj w prawym, dolnym rogu.