Start

Start

W życiu chodzi o to, aby nie siedzieć w miejscu. Na starcie pomogę Wam zrozumieć strukturę tej strony. Opiszę jej podstawową funkcjonalność oraz co, gdzie można szybko odszukać.

To jest szybki start, wprowadzenie w podstawowe funkcje portalu, na przykładzie wersji wyświetlanej na dużym ekranie. Wersje strony przystosowane na urządzenia mobilne mają nieco inaczej zorganizowana przestrzeń ekranu. Menu jest zwinięte do małego paska, rozwijanego po kliknięciu a sekcje kolumnowe układane są jedna pod drugą zamiast obok siebie. Treść we wszystkich przypadkach jest ta sama.

Patrząc w pionie, strona podzielona jest na trzy zasadnicze sekcje, zawierające dalsze, drobne elementy, linki, bannery, teksty, grafiki, czy co tam jeszcze się znajdzie. Poniżej znajdziecie opis każdego z elementów…

Platforma PZI jako całość

Cała strona jest w błękitnych barwach, stanowiących tło i akcenty. Na nich wyświetlane są ważniejsze bloki tekstu, przyciski i inne elementy, zazwyczaj posiadające białe tło. Podobnie, jeśli wśród czarnego tekstu znajdziecie błękitny fragment – najprawdopodobniej jest to odnośnik do innych treści, czy to w obrębie Platformy, czy innego portalu w Internecie. Staram się, aby każdy odnośnik otwierany był w nowej zakładce lub w nowym oknie przeglądarki, w każdym razie każdy odnośnik zewnętrzny.

Sekcja górna: nagłówek i górne menu

Pierwsza sekcja, którą w całości można nazwać nagłówkiem składa się głównie z logotypu Platformy oraz paska nawigacyjnego z podstawowym menu.
Najbardziej rzuca się w oczy dość długi fragment tekstu, będący w dużej części cytatem Profesora Góralskiego opisującego Platformę. W błękitnej sekcji znajduje się także duży logotyp Platformy, który jest także odnośnikiem do strony startowej Platformy, tej która ładuje się po wpisaniu adresu URL.
Poniżej, na białym tle znajduje się menu nawigacyjne. Każdy element menu jest klikalny, niektóre dodatkowo (bez kliknięcia) są rozwijane, pokazując dalsze elementy nawigacji. Menu to podświetla na błękitno element nawigacji (nazwa strony, kategoria), do którego przypisany jest aktualnie przeglądany artykuł lub strona.

Szybki przegląd sekcji:

  • Start – strona na której aktualnie jesteś
  • O Platformie – nieco więcej szczegółów dotyczących tego czym jest Platforma PZI oraz jak funkcjonuje
  • Artykuły – główna kategoria, oraz w menu rozwijanym pozostałe kategorie tekstów pisanych w portalu
  • Filmy – lista wiadomości informujących o opublikowaniu edukacyjnych filmów na kanale YouTube Platformy
  • Prezentacje – listą prezentacji multimedialnych, tym razem bez odnośnika zewnętrznego.

Sekcja środkowa: treść

W zależności od miejsca, w którym przebywasz w tej części będzie wyświetlony jakiś wpis lub lista wpisów. Czy to artykuł, czy informacja prawna, czy spis artykułów w danej kategorii. Pod artykułem, zazwyczaj będzie wyświetlony specjalna wtyczka do komentowania (Disqus). Być może go już znasz, na pewno ułatwia mi pilnowanie, co to tam ludzie wypisują i czy aby na pewno nie jest to jakaś reklama, czy inny spam.

Z kolei po prawej stronie w wersji desktopowej, a poniżej komentarzy w wersji mobilnej będzie tzw. sidebar. Pasek boczny, na którym podrzucam garść dodatkowych informacji, czasem jakąś reklamę, czy możliwość zalogowania się do serwisu. Jeśli będę miał kiedyś jakieś super oferty, z których będzie warto skorzystać – zapewne info wyląduje właśnie gdzieś tam.

Sekcja dolna: stopka i dolne menu

Sekcja dolna, podobnie jak środkowa, podzielona jest na kilka mniejszych elementów. Przez całą jej szerokość rozciąga się pomocnicze menu nawigacyjne zawierające szybkie odnośniki do najważniejszych z punktu widzenia prawa części strony. Nieco powyżej znajdują się segmenty zawierające wyciąg z ostatnich komentarzy, wpisów czy chmura tagów, użytych na stronie.

Na samym końcu opisu znajduje się magiczny przycisk powrotu na górę strony, znajdujący się zazwyczaj w prawym, dolnym rogu.