stat4u Podstawowe informacje  

Łazienki - Wędrowny Teatr Kukiełkowy
kukiełkowe bajki, opowieści muzyczne, kurpiowskie obyczaje, staropolskie misteria ludowe

Szelostwa Lisa Witalisa - widok zza sceny W Warszawie i najbliższych okolicach jest wiele domów dziecka, szpitali z oddziałami dziecięcymi, domów poprawczych. Dzieci i młodzież tych, z konieczności zamkniętych miejsc, odizolowana od rodzin i swojego środowiska, często smutna, zagubiona w samotności, stanowi grupę „widzów tragicznie ekskluzywnych”.

Gramy więc dla Tych, co sami do prawdziwego Teatru pójść nie mogą, a najbardziej oczekują pociechy w kontakcie ze światem ludzi, potrzebują dobroczynnego działania Sztuki. Dobro i radość rozdawane przez aktorów rozpraszają smutek i ból choroby.

Teatr
Wesołe kukiełkowe opowieści, jak ta o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, o Szewczyku Dratewce i straszliwym smoku, te poważniejsze jak o Sierotce Marysi i krasnoludkach, o uczniu Czarnoksiężnika, czy wreszcie przepiękne Schillerowskie misterium pastorałkowe to już ponad 40-letni dorobek naszego zespołu. Mamy dziś przygotowanych ponad 15 wartościowych przedstawień, z opracowaną reżyserią, scenografią, dekoracjami, kukiełkami, z oprawą muzyczną, grą świateł i efektami specjalnymi. To prawdziwy teatr, choć nieco zmniejszony, bo dostosowany do wymiarów korytarza szpitalnego i wymagań transportowych.

Każdy, kto pomoże, dorzuci coś do naszego ogniska, wchodzi do Kręgu Przyjaciół, staje się naszym Przyjacielem.

Baza
Wszystko to przygotowane do kolejnego transportu czeka w pudłach i pokrowcach magazynu w Społecznym Domu Kultury na Żoliborzu. Tu odbywają się próby, tu budujemy i naprawiamy nasz sprzęt. Wszyscy pracują bezpłatnie, gospodarzymy się oszczędnie, ale pieniędzy wystarcza dziś tylko na transporty i naprawy. Na pewno już mniej wydawać nie można ale przecież nie oczekujemy niczego więcej oprócz satysfakcji.

Na wycieczce w Płocku Pasja
Tu nikt nie przelicza czasu na pieniądze. To przecież nasza pasja zaczynająca się od przyjaznej atmosfery w grupie teatralnej, wrażliwości na cierpienia chorych, by w końcu przerodzić się w prosto odczuwany obowiązek dzielenia się swoim czasem i życiem, obowiązek służby społecznej. A że jest to potrzebne, widać po uśmiechniętych buziakach dzieci, po pytaniach: kiedy znów przyjedziecie? Lekarze mówią, że ta forma wizyt jest najlepsza, bo pozbawiona tak silnych emocji towarzyszących wizytom rodzinnym, daje łagodne wyciszenie, pogodę ducha, pomaga w leczeniu czy terapii wychowawczej. Nie zastąpią jej wspaniałe ale bezosobowe środki współczesnej techniki, potrzebny jest tu żywy kontakt aktora i widza (fragment dziecięcej relacji z jednego z przedstawień).

Jutro
Tak jest dziś. A jutro? Chcielibyśmy trochę więcej, może nieco inaczej. Mamy pomysły nowych przedstawień, terapii muzyką i poezją słowa. Czeka na nas „Mały Książę”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Piotruś Pan”. Dla starszych będzie „Antygona” i poezja Mickiewicza. Nasz tegoroczny budżet pozwala tylko na bieżące wydatki, a nowe spektakle zależą od możliwości finansowych sponsorów. Dekoracje i kukiełki jednego spektaklu to koszt rzędu 5-6 tys. zł. Zapraszamy do wszystkich, nie tylko materialnych form wspierania naszego Teatru! Jesteśmy obecni na próbach, w niemal każdą sobotę, w sali 108 Społecznego Domu Kultury WSM (Żoliborz), ul. Próchnika 8A w Warszawie. Jeśli chcesz przyjść i zobaczyć jak to wszystko wygląda naprawdę - ZAPRASZAMY. Zadzwoń i dowiedz się dokładnie o której godzinie jest najbliższa próba. Może się bowiem zdarzyć, iż Teatr nie będzie obecny w Domu Kultury, gdyż pojechał na przedstawienie, a i próby są o różnych godzinach...

Poprawczak na ul. Lipowczana w Warszawie Jak wiele jest Domów Dziecka w Warszawie?... Jak wiele czeka tam stęsknionych dzieci, dla których zabrakło miejsca pod strzechą naszych serc?... Jak wiele jest w Warszawie szpitali dziecięcych, w których nieubłagana choroba przeznaczyła dzieciom jakże twardy los... Wiele jest takich miejsc. I tam właśnie powinniśmy pójść razem wszyscy, którzy chcemy, aby świat był lepszy i prawdziwie ludzki. Bo szczęśliwy świat, to świat roześmianych i radosnych dzieci!...

16 czerwca 1963 r. Muzyczny Teatr Kukiełkowy „Łazienki” wyruszył na „Nieprzetarty Szlak”. Pełni już ponad 40 lat honorową służbę artystyczną w domach dziecka, w szpitalach dziecięcych, w domach opieki, a także w zakładach karnych i poprawczych. Przed tą właśnie „tragicznie ekskluzywną” widownią „Teatr Łazienki” wystąpił już ponad 650 razy.

Szelmostwa Lisa Witalisa Trwa nasz „Nieprzetarty Szlak”. Staramy się docierać tam, gdzie często Teatr nigdy jeszcze nie docierał. Wśród młodzieży mamy widzów, którzy nigdy jeszcze nie byli w teatrze. Prawdopodobnie Teatr „Łazienki” jest jedynym zespołem teatralnym, który od dziesięciu lat dociera do zakładów karnych i poprawczych w Warszawie.

Ale tam, właśnie tam, bylibyśmy bezbronni wobec tragedii, często przekraczających wyobraźnię człowieka. Lecz nie jesteśmy sami i nie jesteśmy bezbronni, bo wraz z nami są nasi wspaniali kukiełkowi aktorzy, są przepiękne dekoracje, są zaczarowane światła, jest cala magia Teatru. Skąd mamy ten oręż do walki o uratowanie Nadziei? Tę broń dają nam nasi Wspaniali Przyjaciele, wspierający nas swymi darami serc. I właśnie oni, choć często z oddali, tworzą wraz z nami łańcuch serc. My podajemy dzieciom te wspaniałe, zakupione przez nich dary. Tak powstaje i trwa dzieło wielu serc, złączonych wspólną myślą i idących wspólną drogą nadziei.

Albert Schweitzer
"Jeśli otrzymałeś więcej niż inni w
talentach, w wydajności pracy,
w sukcesach, w pięknym dzieciństwie,
w harmonijnych stosunkach domowych,
nie wolno ci tego przyjmować jako
czegoś oczywistego. Musisz uiścić za to
zapłatę. Masz do uiszczenia niezwykły dług,
jaki życiem należy płacić życiu."

Albert Schweitzer, "Życie"


Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy jak przyjemnie jest w naszym Kręgu Przyjaciół, przyjdź do nas na próbę. Jeśli spodoba się Tobie zostaniesz jednym z aktorów, może poprowadzisz światło albo zajmiesz się przygotowaniem posiłku dla zespołu... Nasz teatr potrzebuje nie tylko pieniędzy na nowe dekoracje czy kukiełki, ale róznież wiernych aktorów gotowych zrezygnować np. z kina czy wolnego czasu dla jednego przedstawienia, z którego nie wyniesie nic prócz satysfakcji z dobrze wypełnionego zadania...