Wielojęzyczne portale i katalogi biblioteczne oraz bezpłatne książki

Na początku listopada opublikowałem listę katalogów bibliotecznych, e-bibliotek i portali bibliotecznych. Lista była dość krótka, ale i nie ma jeszcze w Internecie zbyt wielu miejsc z bezpłatnymi publikacjami naukowymi. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka portali tego typu. Lista będzie obejmować miejsca z publikacjami dostępnymi w wielu językach. Publikacje w języku polskim w tych katalogach wystąpić mogą, ale nie będzie ich zbyt wiele.

 

Teksty dostępne w wielu językach

Lista portali w przypadku tych zawierających publikacje w wielu językach nie jest długa. Jest to najkrótsza część trylogii artykułów o portalach bibliotecznych. Przedstawiam poniżej trzy katalogi wielojęzyczne.

Pierwszy z prezentowanych katalogów to Electronic Journals Library. Jest to dość obszerny tematycznie zbiór czasopism wielobranżowych. W katalogu znajduje się kilkadziesiąt sekcji tematycznych. Najobszerniejsze z nich liczą ponad 10 tys. wpisów. Duża część pozycji jest dostępna do przeczytania online.

Drugi katalog jest dość skromny. Liczy sobie blisko 20 milionów pozycji, z których nieco ponad 18 milionów jest dostępnych online za darmo, a blisko 5 milionów nie jest po angielsku. Katalog archive.org zawiera publikacje zarówno naukowe jak i zwyczajną prozę. Do wypożyczenia może być niezbędne założenie bezpłatnego konta w serwisie. Katalog obejmuje także oprogramowanie komputerowe i nagrania audio.

Trzeci prezentowany dzisiaj katalog jest najskromniejszy. Liczy sobie tylko 6,5 miliona wpisów. Są to głównie wpisy związane z wydawnictwem Springer, które wydaje książki i czasopisma naukowe. Katalog jest podzielony na działy tematyczne, w ramach których znajdziemy fragmenty książek, artykuły z czasopism i odnośniki do sklepu, gdzie można zakupić drukowane wersje publikacji.

 

Bonus

Pisałem co prawda o trzech katalogach, ale dorzucam dzisiaj jeden bonusowo. Powinien spodobać się wszystkim miłośnikom Japonii, gdyż zawiera publikacje naukowe z Kraju Kwitnącej Wiśni tłumaczone na język angielski oraz opublikowane w oryginale. Katalog J-STAGE zawiera blisko 5 milionów artykułów z blisko 3 tysięcy publikacji naukowych. Do odczytania niektórych trzeba bardzo dobrze znać język Japoński.

 

W następnej części…

Przed nami jeszcze jedna część serii o katalogach bibliotecznych. Zaprezentuję w niej katalogi i portale zawierające treści w języku angielskim. Będzie to jednocześnie najbardziej obszerna część serii. Katalogów tego typu jest w Internecie bardzo dużo, aczkolwiek treści w nich zapewne będą się powtarzać. Należy także pamiętać, że ilość publikowanych bezpłatnie materiałów rośnie w dużym tempie. Dzięki temu coraz łatwiej odszukać potrzebne nam w pracach dyplomowych materiały. W każdym razie, jeśli piszemy o temacie, który można poruszyć w skali globalnej, lub przedstawić w odniesieniu do sytuacji zagranicznej.

Jeśli znasz jakieś portale zawierające publikacje w języku polskim lub wielojęzyczne, napisz do mnie lub zostaw komentarz. Jeśli zbierze się wystarczająca liczba takich portali, to powstanie bonusowa, czwarta część serii zawierająca odnośniki wyłącznie do Waszych portali.