"Zdolności, osobowość i działalność uczniów" Maria Tyszkowa

Jest to recenzja książki Marii Tyszkowej “Zdolności, osobowość i działalność uczniów” Państwowego Wydawnictwa Naukowego.
Zdolności są podstawą rozwoju każdego społeczeństwa. Niestety nawet posiadając świadomość ich wartości, współczesny system oświaty nie umożliwia odpowiedniej edukacji osób specjalnie uzdolnionych, skupiając się na trudnościach w nauce u dzieci. Autorka w swojej książce ujmuje problemy rozwoju i funkcjonowania młodzieży w roli społecznej ucznia w tytułowych: zdolnościach, osobowości i działalności.
Książka przedstawia zależności pomiędzy zdolnościami, osobowością i działalnością. Zdolność i działalność, osobowość i działalność, zdolności uczniów a ich osobowość, zdolności i osobowość uczniów a ich działalność- tytuły rozdziałów mówią same za siebie. Każdy zawiera najważniejsze zagadnienia teoretyczne oraz wyniki niektórych dotychczasowych badań.
Książka zawiera również badania empiryczne (Rozdział 3) w ramach tytułowej koncepcji. Pozwala to ujrzeć problemy młodzieży zdolnej w innym świetle oraz wniknąć w procesy rozwoju tejże młodzieży. Całość badań stanowić może podstawę do tworzenia skutecznych i korzystnych warunków nauczania i wychowywania uczniów i młodzieży zdolnej.
Książka adresowana jest nie tylko do psychologów i pedagogów, ale do wszystkich ludzi zainteresowanych profesjonalnie mniej lub bardziej problemem warunków rozwoju zdolności.


Autorem tego wpisu gościnnego jest Klaudia Korzeń.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia cztery + = trzydzieści

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.